Teklif Almak İçin Şimdi Arayınız: +90 531 026 19 41

Demir yolu ile yurtdışı kargo

Uluslararası demir yolu taşımacılığı, firmamız tarafından ağır ve hacimli yüklerin taşınması noktasında çok yüksek maliyetlere gerek duymadan hizmet alınmasını sağlayan bir taşımacılık sistemidir.

 

Gelişen dünyanın temel taşıma modellerinde önemli rol oynayan demir yolu taşımacılığı, güvenilir olması, insana bağımlılığın fazla olmaması ve dolayısıyla hata riskinin minimuma indirilmesi sebebiyle son dönemlerde ilgi gören taşıma yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

 

Yurtdışı kargo taşımacılığında diğer modlar gibi kötü hava koşullarından etkilenmemesinden dolayı yüklerin güvenli ve zamanında taşınması daha elverişli hale gelmektedir. Demir yolu taşımacılığının bir diğer avantajı karayolu trafik yükünü hafifletmesidir.

 

Diğer taşıma alternatiflerinin yanı sıra uzun dönemde sabit fiyat garantisi de verilmektedir. Yurtdışına yapılan seferlerde karayolunda geçiş sınırlamaları bulunurken yabancı ülkelerin tercih ettiği bir taşıma türü olmasından dolayı geçiş üstünlüğü almaktadır. Ağır tonajlı ve hacimli yükler için yüksek maliyetler gerektirmeden yapılabilen taşıma türüdür.

 

Demir yolu taşımacılığı sayesinde hemen hemen tüm kargolarınızın taşımacılığı gerçekleştirilebilmektedir. Kara yolu üzerinden gidilmediği için trafik, hava şartları ve insanlardan kaynaklı olarak yaşanabilecek kazaların ihtimali azalmaktadır.

 

Avrupa Ülkeleri ile Demir Yolu Taşımacılığı

 

Uluslararası alanda farklı noktalara demiryolu ile yük taşıması gerçekleştirmek mümkündür. Ülkemiz ile Avrupa’nın çeşitli bölgeleri arasında demiryolu taşımacılığı, Türkiye / Bulgaristan sınır kapısı Kapıkule, Türkiye / Yunanistan sınır kapısı Uzunköprü (Pityon) üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca Avusturya, Macaristan, Romanya ve Türkiye üzerinde doğrudan bağlantı kurarak yapılan demiryolu taşımacılığı hizmetlerimiz sayesinde diğer ülkeler ile ekonomik ilişkilerinizi daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

Ortadoğu Demir Yolu Taşımaları

 

Ortadoğu ülkeleri demir yolu taşımacılığını en çok tercih eden ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle İran başta olmak üzere birçok bölgeye eşya ve yük gönderimi sağlayabilirsiniz. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi aynı kalite ve güvenle Ortadoğu ülkeleri için de hizmet sunmaktayız.

 

 

BDT Ülkeleri Demir Yolu ile Kargo Taşımaları

 

Demir yolu taşımacılığı, dünyanın çoğu yerine ulaşımı kolaylaştırması sebebiyle her geçen yıl daha fazla kullanıcıya ulaşan bir sistemdir. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerin dışında Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Rusya, Tacikistan gibi BDT gibi ülkelere demiryolu ile kargo gönderimi yapmak istiyorsanız firmamızı tercih edebilirsiniz. Tüm dünya ülkelerinde kaliteli ve tasarruflu hizmet vermekle birlikte yüksek oranlı müşteri memnuniyeti sağlıyoruz.

Vagon Türleri Nelerdir?

Demir yolu taşımacılığında diğer yöntemlerde olduğu gibi taşıma yapılırken eşyaların türüne, hacmine ya da büyüklüğüne göre farklı vagonlar kullanılmaktadır. Sıklıkla açık, kapalı ve platform olmak üzere üç türlü vagon kullanılmaktadır.

 

Açık vagonlarda genellikle taşınma sırasında fiziki ortam etkilerinden zarar görmeyecek ve daha büyük hacimli yüklerin taşınmasını sağlayan sistemdir. Çeşitli maden ürünleri, tuğla, kiremit, demir gibi yapı malzemeleri açık vagonlar ile taşınır.

 

Kapalı vagonlar ise çevre şartlarından kolayca etkilenebilecek daha hassas kargoların transferi için kullanılmaktadır. Örnek olarak: ev eşyası, canlı hayvan ve gübre, gıda malzemeleri ve torbalı çimento gibi ürünlerin taşınması verilebilir. Varış noktalarında ürünlerin daha kısa indirilmesi sebebiyle açık vagon, kapalı vagonlara göre daha çok tercih edilmektedir.

 

Ağır yük taşımalarında daha çok tercih edilen vagon türü ise platform vagondur. Yüksek hacim ve ağırlık gerektiren iş ve tarım makineleri, araçların ve ağaçların kolaylıkla taşınmasına olanak sağlar. Bunlar dışında ağır yük vagonu, çok amaçlı vagon, dökme yük vagonu gibi tiplerde bulunmaktadır. Demir yolu ile yurtdışı kargo taşımacılığı alanında firmamız müşterilerimize en uygun ve güvenilir taşıma yöntemini tercih etme konusunda uzmanlıkla yardım etmektedir.

 

Demir Yolu Taşımacılığının Avantajları

 

Demir yolu taşımacılığı, çeşitli avantajları olan bir taşımacılık türüdür. Demir yolu ile yapılan taşımacılıkların sağladığı en önemli avantaj diğer yöntemlere kıyasla daha güvenilir seferler sağlamasıdır.

 

İnsan etkisinin en az seviyede olması olası kaza ihtimallerini de ortadan kaldırmaktadır. Şehirden uzakta yapılan bu taşımacılık sistemi trafik veya olumsuz hava koşullarından etkilenmez. Birçok yükü aynı anda taşıması ve sürelerinin sabit olması dolayısıyla çevreye duyarlı bir sistemdir. Uzun dönemler boyunca fiyatlarının sabit kalması da demir yolu taşımacılığının tercih edilme sebepleri arasındadır.

 

Demir yolu Taşımacılığı Alternatiflerine Göre Neden Daha Güvenlidir?

Diğer taşıma türlerine göre daha güvenli olan demir yolu taşımacılığı sistematik bir yapısının olması, kaza oranının çok düşük olması, yüke hasar verecek olası durumların azlığı ve hava koşullarından neredeyse etkilenmemesi sebebiyle daha konforlu bir gönderim sağlamaktadır. Zorlu iklim koşulları olsa dahi tren demir yolu ile yapılan taşımacılıkta sıkıntı yaratmayacaktır. Ayrıca bir ray üzerinde hareket eden vagonlardan oluştuğu için kaza riski çok daha düşüktür.

TAŞIMASI KABUL EDİLMEYEN EŞYALAR

 

 • Taşımanın yapılacağı ürünün demir yollu standartlarına uygun olmaması
 • Görevliler için hayati tehlike barındıran eşyalar ambalajlansa bile kabul edilmez
 • Yolcu treni çalıştırılmayan hat kesimlerindeki istasyonlara yapılacak canlı hayvan ve çabuk bozulacak cinsteki eşyaların demir yolu ile yapılacak kargo gönderimlerinde gönderimi yasaktır.

TAŞIMASI KOŞULLU OLARAK KABUL EDİLEN EŞYALAR

Tehlikeli Maddelerin Demir Yolu Uluslararası Taşımasına İlişkin Yönetmelik (RID) veya öngörülen anlaşmalar ve tarife hükmünün koşulları ile taşımaya kabul edilen eşya ve maddeler:

 • Canlı hayvanlar taşınırken gönderici tarafından belirlenmiş olan bir refakatçinin de olması gerekmektedir.
 • Hayvanların taşınmasında sakınca bulunmadığına dair ‘Veteriner Sağlık Raporunun çıkış istasyonuna ibrazı zorunludur.
 • Demir yolu taşımacılıkta, yüklenecek hayvan sayısı vagonların metrekaresine bağlı olarak değişmektedir. Demir yolu ile taşıma sırasında hayvanlara gelebilecek olan herhangi bir zarardan TCDD sorumlu olmamaktadır.

 

 

Demir Yolu ile Yurtdışı Kargo Gönderimi Fiyatlandırılması

 

Taşımacılık yöntemleri arasında özellikle uzun mesafelerde ekonomik avantaj sağlayan demir yolu taşımacılığı çok fazla yükü aynı anda taşımayı mümkün kılmaktadır. Diğer taşımacılık türlerinde olduğu gibi demir yolu ile yapılan taşımacılığın fiyatlandırılması çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlardan bazıları eşyanın cinsi, ağırlığı, hacmi, çıkış ve varış istasyonları arasındaki uzaklık (mesafe) olarak örneklendirilebilir.

Demir Yolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

 • Demir yolu konşimentosu: Taşınacak eşyanın demiryolu şirketi tarafından taşındığının onaylanması adına düzenlenen belgedir.
 • Bu belge demir yolu şirketi, yükün sahibi ve teslimini alacak kişilere ait bilgileri taşıyan sözleşmedir.
 • Deniz yolu taşımacılığında kullanılan konşimentolar CIV ve CIM belgeleri olarak demir yolu nakliye hizmetleri sunan şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bu belgeler, uluslararası taşımacılık anlaşması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda 6 nüsha olarak doldurulmaktadırlar.
 • Malların demir yolu şirketi tarafından taşınacağını belirten Hamule Senetleri 4. Nüshada bulunmaktadır.
 • Ayrıca, kendileri adına eşya taşıtma hizmetleri sunan nakliye firmalarının hazırladığı FIATA belgeleri ve nakliyeci makbuzları da demir yolu taşımacılığında kullanılmakta olan belgeler arasındadır.
 • Demir yolu taşımacılığı işlerinizdeki gerekli tüm belgelerin düzenlenmesi noktasında firmamızdan profesyonel şekilde hizmet alabilirsiniz.

 

Demir Yolu ile Yurtdışı Kargo Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Demir yolu taşımacılığında altyapının yetersiz olmasıyla birlikte teslim yerlerinin sınırlı olması bazı koşullarda dezavantaj sayılmaktadır. Güzergâha geldikten sonra varış noktasına kadar kara yolu ile devam etmek zorundadır.

Tüm Kargo Gönderimleriniz İçin Güvenilir Adres

https://hizlikargola.com/ tarafından sunulan hizmetler sayesinde fiyat ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca demir yolu taşımacılığında meydana gelebilecek altyapı ve teknik sorunları da firmamız tarafından sunulan profesyonel yardım ile çözülmektedir. Tüm taşımacılık yöntemlerinde, gönderilecek kargolarınız direkt olarak araçlarımız tarafından yükleme noktasından teslim alınarak varış noktasına kadar sorunsuz şekilde teslim edilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.